O wystawie POGROMCY ENIGMY

Enigma – od greckiego słowa oznaczającego zagadkę, tajemnicę – tak niemiecki inżynier Arthur Scherbius nazwał skonstruowaną przez siebie elektromechaniczną maszynę szyfrującą, którą od roku 1918 produkował w założonej wraz z Richardem Ritterem wytwórni Scherbius & Ritter.

Wykorzystywana początkowo do celów komercyjnych, z czasem została wprowadzona do użytku w armiach kilku krajów. Pierwsza wojna światowa dowiodła, że tradycyjne, ręczne metody szyfrowania stały się niepraktyczne. W przeciwieństwie do popełniającego błędy człowieka maszyna gwarantowała szybkość, bezbłędność i bezpieczeństwo procesu szyfrowania depesz. Generująca niewyobrażalną liczbę kombinacji maszyna Scherbiusa przewyższała wszystko, z czym do tej pory zetknęli się kryptolodzy.

Zapraszamy na wystawę poświęconą tym, którzy podjęli skuteczną próbę ataku na szyfr – jak wówczas uważano – niemożliwy do złamania. Sukces, na który złożyły się talent i praca kilku niezwykłych osób, miał początek w 1929 roku w Poznaniu. Wystawa o której mowa przez kilka lat była prezentowana w Poznaniu w tzw. szyfrokontenerze, będąc zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma, a obecnie jest dostępna on-line.

Czytaj więcej o twórcach wystawy

Działalność w latach 2016-2020

Pomysł stworzenia szyfrokontenera został rzucony na jednym ze spotkań zespołu ds. Muzum Enigmy przy UMP w Poznaniu. Było to wiosną 2016 roku, a już 1 września nastąpiło otwarcie pawilonu nazwanego żartobliwie największą Enigmą na Świecie. Rzeczywiście - do złudzenia przypominał wielką maszynę Enigma z uchylonym wiekiem ustawioną na kamiennym cokole.

Wnętrze mieściło szereg plansz informacyjnych i pięć dużych ekranów dotykowych z interaktywną zawartością. Zapoznając się z ich treścią można było nie tylko poznać historię maszyny Enigma i jej złamania czy poznać twórców tego sukcesu, ale także (co okazało się strzałem w dziesiątkę) spróbować swych sił w szyfrowaniu i łamaniu szyfrów wcielając się w uczestnika poznańskiego Kursu Szyfrów z 1929 roku.

Pierwszy miesiąc działalności przyniósł bardzo duże zainteresowanie, które nie zmalało i przez cały czas działania wystawy (IX-XII 2016 r. oraz IV 2017r.-X 2020 r.) zwiedziło ją łącznie ponad 103 tysiące zwiedzających w tym 24% obcokrajowców. Wystawa otrzymała tytuł "Wydarzenie Historyczne roku 2017r." w ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Przez cały okres działalności wystawa przyjęła również niezliczoną ilość grup zorganizowanych na specjalnych prelekcjach. Cyklicznie odbywały się również wykłady otwarte (np. z okazji rocznic urodzin matematyków czy setnych urodzin Enigmy) oraz organizowane we współpracy z grupą przewodników PoPoznaniu.pl wycieczki po Poznaniu śladami Enigmy.

Mieliśmy ciekawych gości (jak np. Sir Dermoth Turing - bratanek Alana Turinga), których wpisy można znaleźć w poniższej książce pamiątkowej.

Czytaj więcej o maszynie szyfrującej Enigma oraz w kalendarium wydarzeń.

X

ENIGMA CAFE

Podaj rok, w którym odbył się Kurs Szyfrów w Poznaniu:


[o Enigma Cafe...]