O wystawie

Wystawa POGROMCY ENIGMY

Enigma – od greckiego słowa oznaczającego zagadkę, tajemnicę – tak niemiecki inżynier Arthur Scherbius nazwał skonstruowaną przez siebie elektromechaniczną maszynę szyfrującą, którą od roku 1918 produkował w założonej wraz z Richardem Ritterem wytwórni Scherbius & Ritter.

Wykorzystywana początkowo do celów komercyjnych, z czasem została wprowadzona do użytku w armiach kilku krajów. Pierwsza wojna światowa dowiodła, że tradycyjne, ręczne metody szyfrowania stały się niepraktyczne. W przeciwieństwie do popełniającego błędy człowieka maszyna gwarantowała szybkość, bezbłędność i bezpieczeństwo procesu szyfrowania depesz. Generująca niewyobrażalną liczbę kombinacji maszyna Scherbiusa przewyższała wszystko, z czym do tej pory zetknęli się kryptolodzy.

Zapraszamy na wystawę poświęconą tym, którzy podjęli skuteczną próbę ataku na szyfr – jak wówczas uważano – niemożliwy do złamania. Sukces, na który złożyły się talent i praca kilku niezwykłych osób, miał początek w 1929 roku w Poznaniu, w miejscu, w którym stoisz...

Wystawa mieści się w tzw. szyfrokontenerze – pawilonie przypominającym maszynę Enigma na cokole, który stoi na przed Zamkiem Cesarskim przy ul. Św. Marcin w Poznaniu.

Na zwiedzanie zapraszamy codziennie od godz. 10.00 do 18.00.

Zwiedzanie grupowe z zajęciami należy zgłaszać za pomocą specjalnego formularza.

UWAGA: Zajęcia indywidualne 23 lutego, w 100. rocznicę opatentowania Enigmy należy zarejestrować się za pomocą osobnego formularza.

Czytaj więcej o maszynie szyfrującej Enigma oraz w kalendarium wydarzeń.

X

ENIGMA CAFE

Podaj rok, w którym odbył się Kurs Szyfrów w Poznaniu:


[o Enigma Cafe...]