Prelekcje i warsztaty kryptologiczne

Mało kto wie, że pokonanie szyfru Enigmy nie było jedynym spektakularnym sukcesem polskiego radiowywiadu. Już w czasie wojny polsko-bolszewickiej doszło do wyjątkowego wydarzenia, którego efektem było powołanie Biura Szyfrów, tego biura, króre dziesięć lat później zorganizowało kurs szyfrów, w którym wzięli udział przyszli pogromcy Enigmy - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. O tej i innych historiach opowiadamy na zajęciach, które prowadzimy na zaproszenie szkół podstawowych i średnich, także w formie on-line.

Uczestnicy zajęć poznają nie tylko zresztą historię, ale też sami ruszą śladami kryptologów - zaprosimy biewiem uczestników na praktyczne zajęcia kursu szyfrów. 

Szyfry, kody czy też steganografia te pojęcia brzmią dość tajemniczo. Jednak nie są tak straszne jak. Nasze warsztaty to podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. Pokazujemy jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiadamy także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Zdradzamy tajemnice steganografii - sztuki utajniania informacji. 

Wszystko to łącząc wiele form przekazu informacji. Filmów, animacji, prezentacji i konkursów z nagrodami. Prowadzą je doświadczeni wykładowcy Szymon Dąbrowski i Tomasz Orłowski m.in. twórcy wystawy POGROMCY ENIGMY oraz twórcy projektu merytorycznego i konsultaczni merytoryczni CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA.

W jednej z opcji podczas zajęć organizujemy konkursy z nagrodami dla najlepszych uczestników.

 

Zachęcamy do współpracy. W celu zarezerwowania dogodnego terminu zajęć prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się pod tym linkiem:

Zapisy na prelekcje w szkołach

"
 
X

ENIGMA CAFE

Podaj rok, w którym odbył się Kurs Szyfrów w Poznaniu:


[o Enigma Cafe...]