Prelekcje w szkołach

Zostań łamaczem szyfrów i weź udział w jedynym w swoim rodzaju kursie szyfrów. Poczuj się jak polscy matematycy, którzy pod koniec lat dwudziestych XX wieku rozpoczęli swoją przygodę z łamaniem szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Bądź jak najsłynniejsi polscy kryptolodzy - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

Szyfry, kody czy też steganografia te pojęcia brzmią dość tajemniczo. Jednak nie są tak straszne jak wyglądają. Staną się jeszcze łatwiejsze jak weźmiesz udział w niepowtarzalnych zajęciach jakie prowadzimy w szkołach podstawowych i średnich. Nasze warsztaty to podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. W sposób niezauważalny przekazujemy wiedzę czysto matematyczną umiejscowioną w danej epoce historycznej. Pokazujemy jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiadamy także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Zdradzamy tajemnice steganografii - sztuki utajniania informacji. Dzięki naszym zajęciom dowiesz się jak istotne jest ukrycie przed osobami postronnymi samego faktu przekazywania tajnej informacji.

A wszystko to łącząc wiele form przekazu informacji. Filmów, animacji, prezentacji i konkursów z nagrodami. Zajęcia są bezpłatne. Prowadzą je doświadczeni wykładowcy związani z tematem od 10 lat - Szymon Dąbrowski i Tomasz Orłowski.

Czas trwania warsztatów to 1,5 godziny z jedną przerwą (zgodną z planem zajęć danej szkoły). Sala wykładowa powinna być wyposażona w ekran oraz rzutnik podłączony do komputera (z głośnikami). Podczas zajęć organizujemy konkursy z nagrodami dla najlepszych uczestników.

 

 

Zachęcamy do współpracy. W celu zarezerwowania dogodnego terminu zajęć prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się pod tym linkiem:

Zapisy na prelekcje w szkołach

Projekt jest prowadzony dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania.

X

ENIGMA CAFE

Podaj rok, w którym odbył się Kurs Szyfrów w Poznaniu:


[o Enigma Cafe...]