Kryptolodzy, którzy wygrali wojnę polsko-bolszewicką

Mało kto wie, że pokonanie szyfru Enigmy nie było jedynym spektakularnym sukcesem polskiego radiowywiadu. Już w czasie wojny polsko-bolszewickiej doszło do wyjątkowego wydarzenia, którego efektem było powołanie Biura Szyfrów, tego biura, króre dziesięć lat później zorganizowało kurs szyfrów, w którym wzięli udział przyszli pogromcy Enigmy - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. O tej i innych historiach opowiadamy na zajęciach, które prowadzimy na zaproszenie szkół podstawowych i średnich w terenu wojewódzwa wielkopolskiego - także w formie on-line w okresie zamknięcia szkół z powodu epidemii COVID-19.

Uczestnicy zajęć poznają nie tylko zresztą historię, ale też sami ruszą śladami kryptologów, którzy wygrali wojnę polsko-bolszewicką i położyli findament pod przyszłe sukcesy polskiego radiowywiadu. Zaprosimy biewiem uczestników na zajęcia kursu szyfrów. 

Szyfry, kody czy też steganografia te pojęcia brzmią dość tajemniczo. Jednak nie są tak straszne jak. Nasze warsztaty to podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. W sposób niezauważalny przekazujemy wiedzę czysto matematyczną umiejscowioną w danej epoce historycznej. Pokazujemy jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiadamy także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Zdradzamy tajemnice steganografii - sztuki utajniania informacji. 

Wszystko to łącząc wiele form przekazu informacji. Filmów, animacji, prezentacji i konkursów z nagrodami. Zajęcia są bezpłatne. Prowadzą je doświadczeni wykładowcy związani z tematem od 10 lat - Szymon Dąbrowski i Tomasz Orłowski.

Czas trwania warsztatów to 1,5 godziny z jedną przerwą (zgodną z planem zajęć danej szkoły). Sala wykładowa powinna być wyposażona w ekran oraz rzutnik podłączony do komputera (z głośnikami). Zajęcia on-line prowadzimy za pomocą ogólnie dostępnych platform, także wskazanych przez szkołę. Podczas zajęć organizujemy konkursy z nagrodami dla najlepszych uczestników.

 

 

 

Zachęcamy do współpracy. W celu zarezerwowania dogodnego terminu zajęć prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się pod tym linkiem:

Zapisy na prelekcje w szkołach

Prelekcje są organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne VIATOR przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

  

X

ENIGMA CAFE

Podaj rok, w którym odbył się Kurs Szyfrów w Poznaniu:


[o Enigma Cafe...]