Z Szyfrokontenera do Centrum Szyfrów Enigma

Już latem tego roku w budynku Collegium Martineum otworzy się Centrum Szyfrów Enigma - nowa marka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, miejskiej instytucji kultury, które zarządza m. in. Bramą Poznania i Traktem Królewsko-Cesarskim. CSE przypomni o wkładzie polskich matematyków w dzieło złamania szyfrów Enigmy. 

Tym samym dobiegnie końca trwająca od 2016 roku misja wystawy Pogromcy Enigmy, mającej być zapowiedzią powstającego Centrum. Wystawa ta zlokalizowana była w tzw. szyfrokontenerze – pawilonie w kształcie maszyny Enigma. Ekspozycję zwiedziło ponad 100 tysięcy gości.

Inwestorem powstającego Centrum Szyfrów Enigma jest miasto Poznań, a placówka powstaje w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie będzie to muzeum w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – goście Centrum Szyfrów zmierzą się bowiem z intelektualnym wyzwaniem, przygotowanym dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji. Przygotowuje ją krakowska firma New Amsterdam, doświadczona w tego typu wystawach – ma na swoim koncie m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

CSE stanowi atrakcyjny mariaż trzech zasadniczych wątków: historii szyfrów na przestrzeni dziejów, historii złamania kodów Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, oraz wynikającej z wytężonej pracy kryptologów rewolucji informatycznej, jaka dokonała się po II wojnie światowej i trwa do dziś. Oferta CSE adresowana jest do wszystkich turystów krajowych i zagranicznych. Wystawa jest tak zaprojektowana, by zwiedzający poznali związek między sukcesami polskich kryptologów, które pomogły aliantom wygrać II wojnę światową, a współczesnym światem, który rozwija się z wykorzystaniem rewolucji cyfrowej. W jej odbiorze pomogą audioprzewodniki, przygotowane w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim), a także ścieżki zwiedzania przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Centrum Szyfrów Enigma to jednak nie tylko ekspozycja – ważnym elementem Centrum będzie Mediateka, gromadząca wszelkiego rodzaju materiały cyfrowe i drukowane, poświęcone tematowi walki polskich kryptologów z szyframi Enigmy. Będzie można z niej korzystać niezależnie od zwiedzania wystawy. CSE będzie też animować przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne, związane z tematyką szyfrów, matematyki i informatyki.

Piotr Bojarski

           

X

ENIGMA CAFE

Podaj rok, w którym odbył się Kurs Szyfrów w Poznaniu:


[o Enigma Cafe...]